אז אחרי שהבנו בפוסט הקודם מה היה לנו בארץ, ננסה לראות פחות או יותר מה השתנה בתעשיית המשחקים מאז ואיפה תעשיית המשחקים בארץ ישראל עומדת היום.

נתחיל מהחדשות הפחות טובות – עדיין אין שום משחק AAA ישראלי או משהו שמתקרב לזה (אלא אם כן מישהו עובד על משחק כזה ממש בשקט).

למה זה רע אתם שואלים? טוב, האמת שזה לא באמת מאד רע, אבל אין ספק שאם כן היה בארץ חברה שמפתחת משחקים כאלה אז היו לזה הרבה יתרונות חשובים!

איזה יתרונות יש בתעשיית משחקים כחול לבן?

יש הרבה יתרונות בעצם הקיום של חברות משחקים גדולות שמפתחים משחקים איכותיים בארץ. בין היתרונות ניתן למנות קודם כל את הכבוד והמעמד הלאומי שלנו, דבר שיגרום בצורה ישירה ועקיפה לשיפור בתעשיית המשחקים בארץ, וכאשר מפתח משחקים יגיד שהוא מארץ ישראל, מיד יסתכלו עליו בצורה אחרת לגמרי, והיו מגיעים הרבה יותר השקעות ותקציבים לתעשיית המשחקים בארץ.

עוד יתרון חשוב – ברגע שיהיה בארץ סטודיו לפיתוח משחקים שיעבוד על משחק בסדר גודל של משחק AAA, הוא כמובן יצטרך הרבה עובדים בתחומים שונים (מתכנתים, תסריטאים, אמני תלת מימד, אנימטורים ועוד הרבה), דבר שישפר מאד את שוק העבודה בתחום הזה שגם ככה מאד קשה לו (אני לא מדבר על המתכנתים כמובן), ואחרי שיצא משחק אחד שיצליח בגדול אז כמו פטריות אחרי הגשם יצוצו כנראה עוד מקומות שינסו להעתיק את ההצלחה ולפתח משחקים כאלה בעצמם.

עד כאן לחדשות הפחות טובות, עכשיו בואו ונתעודד קצת ונראה מה כן השתנה לטובה בשבעים שנה האחרונות בתעשיית המשחקים בארץ (טוב, קצת פחות משבעים, רק מאז שהתחיל השוק של משחקי הוידאו בארץ).

איפה עומד תעשיית משחקי הוידאו הישראליים היום?

פרסומת בתחנת אוטובוס Plarium
פרסומת בתחנת אוטובוס של חברת Plarium

אמנם עדיין אין לנו חברות גדולות שמפתחות כותרי AAA (זה המקום להזכיר את המשחק Rising Eagle, משחק יריות fps מאד שאפתני בסגנון Call Of Duty ברשת שהיה פעיל לתקופה יחסית קצרה ונסגר בצער רב עקב בעיות תקציב), אבל יש לנו הרבה חברות קטנות והמון יוצרים עצמאיים שמפתחים המון משחקים קטנים וחמודים (בעיקר לשוק הסלולר שהפך לפופולרי וריווחי מאד בשנים האחרונות), וגם כמה חברות קצת יותר גדולות שמפתחות בעיקר משחקי קזינו והימורים.

בהמשך נשתדל כמובן להביא גם במה מכובדת ליוצרים עצמאיים וחברות ישראליות שידברו על העשייה והמשחקים שלהם.

אז אמנם לצערי אנחנו עדיין לא נמצאים בחוד החנית (או בחנית עצמה אפילו) של תעשיית המשחקים בעולם, אבל בהחלט נראה שמתחילה להיות תנועה בכיוון הנכון, לאט לאט רואים יותר ויותר משחקים תוצרת הארץ באיכות יותר ויותר טובה, רואים את הקהילות והקבוצות שגדלות מסביב לתחום המשחקים, ואפילו אפשר לראות מדי פעם פרסומות ברחוב של חברת משחקים שמגייסת עובדים.

אז מה יהיה איתנו עוד כמה שנים? כמה משחקים דוברי עברית הולכים לצאת בעשור הקרוב? האם גם בתחום הגיימינג מדינת ישראל תהיה מהמדינות המובילות בתחום בעולם? על זה נדבר בכתבה הבאה.

מוזמנים לשתף אותנו בתגובות על מה שאתם חושבים בנושא ועל המשחקים שאתם עובדים עליהם וקישורים לאתרים שלהם!

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם חברים!

2 Replies to “תעשיית משחקי הוידאו בישראל היום”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *