אחרי שקראנו בכתבה הקודמת איך לפתח משחק מחשב בצורה מאד כללית, ננסה להבין בסדרת הכתבות הקרובה קצת יותר לעומק את התהליך של פיתוח משחקים.

השלב הראשון שצריך לעבור כשרוצים לפתח משחק, זה כמובן קודם כל לחשוב על מה המשחק, מה הסיפור שלו ומה הרעיון שעומד מאחוריו ומצדיק את קיומו. בשלב הראשוני עדיין לא צריך להתחיל לחשוב ולתכנן את הפרטים הקטנים יותר כמו איך ייראו הדמויות, איך בדיוק יהיו השלבים של המשחק ואיזה אפקטים יהיו לפיצוצים.

האמת שזה מאד דומה לתהליך של בניית בית – קודם צריך לחשוב פחות או יותר מה הצורה הכללית של הבית ומי צריך לגור בו (מי הקהל יעד). רק אחרי שחושבים על הדברים הגדולים, אפשר לרדת ברזולוציה ולתכנן את הפרטים הקטנים יותר כמו למשל איזה ריצוף יהיה לבית (אין על גרניט פורצלן!), איזה מטבח הכי מתאים לדיריים, באיזה גודל החלונות וכו…

think image

בדרך כלל מגיעים לשלב הזה מאחת משתי סיבות – או שכבר יש לכם רעיון למשחק שאתם רוצים ליצור (ואז כבר יש לכם חלק מהרעיון מוכן ורק צריך לסדר ולפשט אותו), או שאתם רוצים ליצור משחק (לא משנה אם זה כדי לעשות כסף, כדי ללמוד איך לפתח משחקים או סתם בשביל הכיף).

אם אתם מהקבוצה הראשונה אז המצב שלכם קצת יותר טוב, כבר יש לכם רעיון כללי למשחק ומה שנשאר זה רק לסדר את הרעיון ולהוריד אותו מהמחשבה לדף (או למחשב). מאד לא ממולץ להתקדם בתהליך כשהרעיון רק מרחף בראש, כי מה שקורה בדרך כלל זה שיש לכם רעיון שנשמע לכם נפלא, אבל אחרי שאתם מנסים ליישם אותו אתם מבינים שיש המון דברים ברעיון שלכם שלא חשבתם עליהם או שהם לא פרקטיים. אבל ברגע שלוקחים את הרעיון שמהדהד בראש ורושמים את הרעיון בצורה מסודרת אז אפשר לראות כמה חורים יש בו ואם הוא בכלל הגיוני.

הרבה פעמים אחרי שרושמים את הרעיון ומסדרים אותו בצורה נוחה, הרעיון פתאום כבר לא נשמע כל כך טוב כמו שהוא היה בראש, ובשלב הזה זה עדיין מאד פשוט להחליף את הרעיון או לבטל את הפרוייקט.

בהנחה שאנחנו מהקבוצה שנייה, של האנשים שרוצים לפתח משחק מחשב ועדיין אין לנו רעיון, אנחנו במצב קצת יותר מורכב. בהתחלה זה לא תמיד ברור לכולם אבל כדי ליצור משחק מחשב, לא מספיק רק להיות אמן או מתכנת טוב, צריך להיות גם מאד יצירתי ומלא בהשראות. אם אתם מרגישים שיש לכם מחסור ביצירתיות אז יש המון מדריכים טובים וקורסים שעוזרים לפתח את היצירתיות, וכמובן שלהיחשף להרבה תכנים מגוונים מאד עוזר להבין מה טוב ומה פחות טוב.

איך חושבים על רעיון טוב למשחק?

כדי שיהיה לנו יותר קל לחשוב ולגבש את הרעיון והסיפור של המשחק שלנו, חשוב קודם כל לזכור שכדי שהמחשק יהיה משחק, צריך שיהיה לשחקן מטרה ומכשולים שמפריעים להגיע למטרה. מסביב לכלל הזה אפשר כבר להתפרע עם הרעיון ולקחת את המשחק לאן שרוצים.

כדי לעזור לבנות את הרעיון של המשחק ולשפר אותו, אפשר לכתוב סוג של תסריט שמסביר בצורה ברורה וטובה מה קורה במשחק בצורה כללית, מה המטרה וכו׳. גם אם עדיין אין לכם רעיון מושלם למשחק, ברגע שמתחילים לכתוב ולראות מה יש ומה אין הרבה יותר קל לחשוב איך להשלים את החורים ולסגור את הפינות שחסרות ברעיון הכללי של המשחק.

בנוסף ל״תסריט״ הכתוב, אפשר לבנות גם MoodBoard (לוח אווירה) שבו נאסוף תמונות ורפרנסים של דברים שעוזרים להמחיש את הרעיון והאווירה של המשחק (נניח שורצים לבנות משחק מכוניות אז אפשר לאסוף תמונות של משחקי מכוניות אחרים שדומים בסגנון שלהם לרעיון שלנו, להוסיף תמונות מהעולם האמיתי כדי להכווין את האוויה הרצויה, להכניס תמונות של מסלולים ומכשולים וכל מה שאפשר להעלות על הדעת שיעזור לנו להבין את הרעיון של המשחק).

כדי ליצור לוח כזה ניתן כמובן להתשמש ב – Photoshop של Adobe, או בחלופה החינמית שלו Gimp, שתיהם תוכנות חזקות וטובות שמיועדות בעיקר לעריכת תמונות ומושלמות למשימה הזאת. אם אתם מחפשים כלי יותר פשוט וקל, אני מאד ממליץ על התוכנה PureRef ,PureRef היא בעצם תוכנה שמאפשרת לבנות לוח תמונות ולסדר אותם בלוח בצורה מאד נוחה ופשוטה, אפשר לגרור תמונות ישר מדפי אינטרנט (פשוט לוחצים על התמונה וגוררים לחלון של התוכנה), ולהוסיף טקסטים.

אחרי שגיבשנו את הרעיון הכללי וכתבנו אותו בצורה ברורה ומסודרת, מגיע השלב שבו אפשר לרדת עוד קצת בסולם הפרטים ולהתחיל לחשוב איך יראה הסגנון והאווירה של המשחק (כמובן שהסדר של השלבים יכול להשתנות בין מפתח למפתח או בין חברה לפיתוח משחקים שתעדיף כמובן לתכנן הכל עד הפרטים הקטנים לפני שהם מתקדמים בשלבי הפיתוח של המשחק לעומת מפתח עצמאי שיעדיף בדרך כלל אחרי שהוא גיבש רעיון כללי לבנות גרסה פשוטה של המשחק ולראות שהרעיון עובד בצורה מספיק טובה וחלקה ורק אז ימשיך לשלב הבא).

אחרי שכבר יש כיוון כללי על איך שהדברים אמורים להיראות ומה האווירה שרוצים להעביר לשחקן, אז אפשר להתחיל לצייר (או למדל) את הדמויות והסביבות בסקיצות מהירות רק כדי לקבל תחושה של מה הולך להיות לנו פחות או יותר.

אם אין לנו עדיין כיוון כללי של איך המשחק ייראה אז אפשר לחפש באינטרנט תמונות של דברים שנראים לנו מתאימים ויעזרו לנו להתמקד על הסגנון שאנחנו רוצים ולהביא לנו השראות.

אפיון

Build Lego

בשלב הבא, אחרי שהסיפור והרעיון הכללי מוכנים ואנחנו יודעים מה האווירה הכללית שאנחנו רוצים שהמשחק ישדר לשחקנים, אפשר להתחיל בתהליך האיפיון של הדמויות. בתהליך האיפיון נאפיין כל דמות עד הפרטים הקטנים שלה (או יותר נכון עד כמה שצריך בשביל המשחק), כמו למשל מה הסיפור שלה, מאיפה היא מגיעה, מה עבר עליה, מה היא מחפשת וכו.

בנוסף למאפיינים האלו, נגדיר בצורה יותר מדויקת את הפרטים הפיזיים של הדמות כמו לדוגמא הגודל שלה, בת כמה הדמות, איזה צבע העור שלה ואיזה כשרונות ויכולות יש לדמות.

כמובן שזה לא נגמר רק בדמויות, יש גם את החפצים והאזורים שצריך לאפיין ולהגדיר איך הם ייראו ומה יהיה בהם, כמו גם את המסכים האחרים של התפריטים ואת ה UI/UX של המשחק וכמובן שכדאי לכתוב מסמך שמוגדר בו בצורה ברורה מה התפקיד של כל דבר במשחק ואיך הוא מתנהג.

מתחילים להריח את הסוף

אחרי שסיימנו לאפיין את הדמויות והאזורים של המשחק, כבר אפשר להתחיל להרגיש שיש לנו משחק שמתחיל לרקום עור וגידים, כבר יש למשחק סיפור ודמויות, הוא כבר מעביר לשחקן אווירה מסוימת וממש אפשר להתחיל להיכנס לחוויה של המשחק!

מכאן ועד להוציא את המשחק לאוויר לעולם הדרך כבר יותר קצרה, נשאר רק לעשות את כל שאר הדברים האחרים והופ, המשחק מוכן! 😉

האמת שזה קצת הרבה יותר ארוך ומסובך, ויש עוד הרבה שלבים קשים לעבור עד שהמשחק יהיה מוכן, אבל אחרי שסיימנו את החלק הזה, אפשר להגיד שעברנו את החלק ה״רעיוני״ של המשחק, ומה שנשאר עכשיו זה לעבוד על החלק היותר ״טכני״ של המשחק (מידול, עיצוב, תכנות וכו…).

מוזמנים לשתף אותנו בתגובות איך אתם מתמודדים עם חוסר יצירתיות כשאתם באים ליצור משחק!

אהבתם את הפוסט? שתפו אותו עם חברים!

2 Replies to “הכל מתחיל ברעיון – איך יוצרים משחק”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *